Na Vyšehradě se konal již 11. ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn 18.5.2019

Je to až neuvěřitelné, ale tato výstava se letošní rok konala již po jedenácté

V prostranství na Vyšehradě, blízko historické budovy Purkrabí, se zaplnil prostor s panely, zobrazující proměny z různých částí naší vlasti. Nacházely se zde stánky s regionálními potravinami, s výrobky od domácích řemeslníků a také upomínkové předměty. Bohatý program, který začínal v dopoledních hodinách, moderovali Jiří Holoubek a Jana Kubitová.
Po zaznění české hymny vystoupil s písněmi a tanci dětský soubor Dyleň.
Následovalo vyhodnocení vítězů internetové soutěže Má vlast a předání cen odborné poroty, ocenění Osobnosti 10. Ročníku. Předání Srdce vlasti Olomouckým krajem Karlovarskému a Setkání srdcí, se ujal jako již tradičně, prof. Jan Pirk, arch. Josef Pleskot a zástupci krajů. Program pokračoval vystoupením dospělých tanečníků ze souboru Dyleň. Stálá patronka výstavy Má vlast paní Blanka Stehlíková „pokřtila“ Katalog 2019, ve kterém jsou zobrazeny všechny proměny, a po té následovalo poděkování zástupcům krajů a autorům výstavy.
Počasí bylo jako vymalované a návštěvníci si v tomto malebném prostředí , kudy procházely dějiny, rádi poseděli a sledovali bohatý program, který pokračoval vystoupením hudební skupiny Šlapeto. V podvečerních hodinách se konal koncert u příležitosti slavnostního zahájení výstavy, v bazilice Svatého Petra a Pavla na Vyšehradě. Divákům se pod vedením šéfdirigenta Jana Kučery, představil Karlovarský symfonický orchestr. Zazněla symfonická báseň Vyšehrad od Bedřicha Smetany, Largo „Novosvětská“ od Antonína Dvořáka, Pohádka o věrném milování od Josefa Suka, Vesna od Zdeňka Fibicha a Vltava od Bedřicha Smetany. Posluchači byli uneseni umocňující hudbou a každý si odnášel domů nezapomenutelné zážitky.
Výstava Má vlast se všem účastníkům velmi líbila, už se těší na příští rok 2020.

Autor článku: Marie Dajčová
Autor fotografií: Marie Dajčová